Zakończyło się wdrożenie ostatniego Update Google, które trochę zatrzęsło wynikami (a jak u Ciebie?).
W sekcji “Eksperci polecają” – w tym tygodniu Tomasz Kozon dzieli się z Tobą polecanymi materiałami.
Najważniejsze informacje SEO (5 kwietnia 2023 roku)
- Jeśli prowadzicie własne kanały na YouTube bądź zajmujecie się optymalizacją video na stronach dla swoich klientów, polecam zapoznać się z poniższym poradnikiem. Jon Henshaw opisuje w 5 krokach, na czym warto skupić swoją uwagę podczas prowadzenia działań. Co ciekawe wspomina nie tylko o elementach związanych z contentem, ale również zagadnieniach technicznych, o których wielu specjalistów zapomina.
https://vimeo.com/blog/post/vi… - Artykuł wprowadzenie koncepcję “połączonych schematów” jako kluczowego elementu strategii SEO. Wyjaśnia, jak semantyczne SEO koncentruje się na optymalizacji treści, biorąc pod uwagę znaczenie słów i ich relacje. Ważnym aspektem jest stosowanie strukturyzowanych danych (schema), które pomagają wyszukiwarkom zrozumieć kontekst strony. Schematy łączą te dane w celu stworzenia spójnej siatki informacji, co ułatwia indeksowanie i ranking stron.
https://www.danielkcheung.com…. - Technicznego SEO w tym newsletterze nie będzie końca! Tym razem mamy dla Was link dotyczący optymalizacji WordPressa, który pod wpływem licznych wtyczek może znacznie obniżać między innymi czas ładowania. We wpisie znajdziecie konkretne wskazówki jak można poprawić wydajność poprzez wykorzystanie hooków, przy wskazaniu przykładów optymalizacji popularnych, często wykorzystywanych wtyczek.
https://www.searchenginejourna… - Pewnie niejednokrotnie klienci zadawali Wam pytania dotyczące linkbuildingu – dlaczego taki link? Co mi to da? Jakie atrybuty są najbardziej wartościowe? Oto przed Wami prawdziwe złoto – poradnik z podpowiedziami jak konstruować odpowiedzi na nawet najtrudniejsze pytania dotyczące strategii linkowania.
https://www.screamingfrog.co.u… - Problemy z fałszywymi opiniami i zgłoszeniami wizytówek GMF nadal są popularnymi działaniami nieuczciwej konkurencji. Mimo wielu starań, wiele działań do tej pory nie zostało jeszcze wykrytych. Google postanowił jednak zdradzić, w jaki sposób udaje się wyłapać fałszywe opinie i je usuwać. Jeśli macie z nimi problem na swojej wizytówce, koniecznie zapoznajcie się z wpisem.
https://www.searchenginejourna… - Python w SEO to podstawowy język automatyzacji. Z jego pomocą jesteśmy w stanie zbudować wiele narzędzi, jak na przykład crawlery czy systemy indeksujące, ułatwiające nam codzienną pracę. A co poza tym? Poniżej znajdziecie skrypt odpowiadający za przyspieszenie tworzenia map przekierowań, udoskonalony przez kilka dodatkowych reguł.
https://chrisleverseo.com/t/py… - Wyczekiwana (bądź nie) przez wszystkich informacja – Google Core Update dobiegł końca. Teraz nadszedł czas na analizy, wyciąganie wniosków i obserwacje dotyczące wszelkich zmian. Na pierwszy rzut oka wydaje mi się, że mimo początkowych wahań wiele witryn się ustabilizowało, jednak na ostateczne oceny jeszcze przyjdzie czas. Na samym końcu poniższego artykułu znajdziecie ciekawe dyskusje i komentarze specjalistów, którzy dzielą się pierwszymi spostrzeżeniami.
https://www.seroundtable.com/g… - Czy wiesz jak można wyindeksować podstrony? Noooo jest przecież noindex… noooo, można dać 404/410 na linki i też się wyindeksuje… Ale jest też inny sposób 🙂 – pod linkiem wyjaśnienie.
https://ohgm.co.uk/another-way… - W ubiegłym tygodniu miejsce miał również update dotyczący raporty Core Web Vitals w Google Search Console. Sprawdźcie, czy nie zmieniła Wam się liczba URL-i ocenianych jako prawidłowe.
https://www.seroundtable.com/g… - Oto przed nami ogromne zmiany w wyglądzie w serpach. Na ten moment widoczne są one w przeglądarce US, jednak zapowiadają się całkiem obiecująco. Pojawia mi się w głowie jednak pytanie, czy przeglądarka nie zastąpi nam krok po kroku wiele rodzajów stron internetowych? Dodanie AI i generowanie skróconych wyników to jedno, jednak rozszerzenie typowe dla e-commerce to pierwszy krok do eliminacji porównywarek. A jakie jest Wasze zdanie na ten temat?
https://www.linkedin.com/posts… - Excel to podstawowe narzędzie pracy każdego seowca – dlatego polecam post, w którym autor zebrał kilkanaście różnych szkoleń z zakresu właśnie tego popularnego arkusza kalkulacyjnego. Polecam.
https://www.linkedin.com/posts…
Eksperci polecają
- Wiele osób zastanawia się, jak Google podchodzi do treści generowanych przez AI. Ciężko o jednoznaczną odpowiedź, jednak jak zwykle wyszukiwarka stawia na jakość contentu niezależnie od sposobu jego tworzenia. W niedawno opublikowanym stanowisku Google wyjaśnia, że nie ma nic przeciwko treściom z AI, jeżeli ich głównym celem nie jest manipulowanie rankingiem.
https://developers.google.com/… - Powyższa aktualizacja wydaje się być odwróceniem wytycznych, które jeszcze rok temu przekazywał John Mueller. Poprzednio rzecznik wyszukiwarki twierdził, że wszystkie treści generowane przez sztuczną inteligencję są niezgodne z wytycznymi i mogą skutkować nałożeniem kar. Ciekawe co wpłynęło na zmianę podejścia Google?
https://www.searchenginejourna… - Jak rankują treści tworzone przez ChatGPT? Całkiem nieźle. Ostatnio testowałem automatyzację na poziomie CMS-GPT i podzieliłem się wynikami na Linkedin. Jeżeli dodamy do tego pełną automatyzację przez API, możemy zaoszczędzić sporo czasu copywriterów i osób zaangażowanych w dodawanie contentu do systemów zarządzania treścią. Warto śledzić temat, także w kontekście wyżej omawianych wytycznych Google https://www.linkedin.com/posts…
Tomasz Kozon, CEO boringowl.io
profil na LinkedIn
Najnowsze informacje o SEO i AI
- W ostatnich dniach spotkałam się z wieloma przykładami nieprzemyślanego korzystania z możliwości ChatuGPT. Od tekstów reklamowych od copywriterów, wprowadzających użytkowników w błąd, po treści na stronę generowane przez klientów, zawierające nazwy konkurencyjnych marek. Uznałam więc, że poradnik od Moz, który świetnie pokazuje jak w mądry sposób korzystać z AI, musi znaleźć się w tym odcinku newslettera.
https://moz.com/blog/ai-for-se… - Aleyda Solis udostępniła prosty arkusz w Google Docs, do generowania promptów dla ChatGPT. Bardzo fajny pomysł – moża skorzystać z gotowca lub zainspirować się i stworzyć własne narzędzie.
https://www.aleydasolis.com/en… - Ciekawe porównanie Barda Google i Chatu Binga. Różnice są spore, to co mnie dziwi to oddanie pola innym przez Google, który przez lata wytyczał ścieżki, a teraz musi biec za Bingiem.
https://moz.com/blog/google-ba… - Open AI ma ostatnio pod górkę. Włochy jako pierwszy kraj zachodni zablokowały ChatGPT, z powodu obaw dotyczących prywatności. ChatGPT budzi kontrowersje związane z AI, zagrożeniem dla miejsc pracy i rozprzestrzenianiem dezinformacji. Włoski regulator ochrony danych zdecydował o zablokowaniu chatbota i zbadaniu jego zgodności z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych (GDPR). To wydarzenie pokazuje wagę przestrzegania przepisów przez firmy działające w Europie, a także potrzebę większej kontroli i regulacji systemów AI.
https://www.bbc.com/news/techn…
“Poprzednio rzecznik wyszukiwarki twierdził, że wszystkie treści generowane przez sztuczną inteligencję są niezgodne z wytycznym”
Z tego co pamiętam John M. bezpośrednio tego nie stwierdził. Rozmowa była osadzona w kontekście spamu. Cała branża podłapała jedno zdanie wyrwane z kontekstu i trzęsła portkami. Treści generowane przez AI stosowane są od wielu lat przez największych wydawców na świecie. Wystarczy posłużyć się logiką, by wiedzieć, że Google strzeliłby obie w stopę takim zachowaniem.