Cześć,
W poprzednim tygodniu Gmail zaliczył fakap i sporo newsletterów potraktował jako spam i ukrył przed czytelnikami (w tym mój). Mam nadzieje, że ten odcinek czytasz już normalnie.

A dzisiaj przeczytasz o:

 • czym są Google Perspectives filters
 • ile kosztuje SEO i czy da się zrobić je taniej
 • czy 301 trzeba utrzymywać dłużej niż rok
 • jak robić testy SEO
 • jak zadbać o SEO above the fold
 • jak ułożyć strategię SEO, aby była realizowalna
 • czy AI zniszczy branżę SEO

1. Najważniejsze informacje SEO (14 czerwca 2023)

 • W wyszukiwarce mobilnej w USA pojawił się już widok tzw. perspektyw. Brodie Clark w swoim artykule używa ciekawego stwierdzenia, że nowa zakładka ma za zadanie wypełnić lukę w wyszukiwarce. Mowa tu przede wszystkim o przestrzeni dla krótkich filmików, ale również wpisów z mediów społecznościowych i forów tematycznych. Jest to na pewno swego rodzaju uatrakcyjnienie wyników, a także dotarcie do szerszej bazy wiedzy, która ma szansę przełożyć się na zwiększenie konwersji.
  https://brodieclark.com/google…
 • Jaki budżet na prowadzenie działań SEO byłby optymalny? Nawet najlepsi specjaliści nie są w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Często jest on zależny od oczekiwanych efektów, branży, a także działań konkurencji, które ciągle się zmieniają. Zakłada się jednak, że lepiej dać więcej niż mniej, dlatego w ofertach agencji napotyka się minimalne pułapy, od których można rozpocząć współpracę. Czy da się jednak działać w SEO z mniejszym budżetem, niż proponują nam specjaliści? Jeśli za mniejszym budżetem pójdą w parze również mniejsze oczekiwania, to jesteśmy w stanie dowieźć wyznaczone na początku drogi cele (o ile są one realne).
  https://www.searchenginejourna…
 • O tym, że warto wykonywać przekierowania 301, wie już chyba każdy specjalista. Co jednak dalej z nimi robić? W wielu przypadkach pozostają już “na zawsze” ze stroną, bez względu na ilość zmian w strukturze, co przekłada się na liczbę przekierowań. Ahrefs przygotował ciekawy test ukazujący, co się dzieje po usunięciu po roku wszystkich przekierowań 301. Sam werdykt jest dość niejednoznaczny, ale jak wspomina sam autor, warto prowadzić na szeroką skalę takie badania i weryfikować ich wpływ na widoczność oraz ruch strony.
  https://ahrefs.com/blog/are-pe…
 • Testy w SEO są niezbędne do weryfikacji zmian w algorytmie oraz efektywności prowadzonych działań. Aby jednak podjąć jakiekolwiek badania, potrzeba dużej ilości danych, na których będzie można pracować. W poniższym artykule znajdziecie kilka sposobów, w jaki takie dane można pozyskać bądź wygenerować. Co ciekawe nie trzeba pracować jedynie na danych pochodzących z własnych stron (w zależności od tego, co się testuje). Dzięki wielu narzędziom można analizować także konkurencję rynkową i ich działania.
  https://seotistics.ck.page/pos…
 • Optymalizacja przestrzeni above the fold jest niezwykle ważna podczas poprawy czasu ładowania. Opóźnienia w renderowaniu z powodu błędnie osadzonych plików to zjawisko spotykane na dużej ilości stron, w których pomija się tak ważne techniczne aspekty SEO. A wystarczy zadbać o wdrożenie krytycznego CSS-a, który można namierzyć przy pomocy skryptu bazującego na Node JS (znajdziecie go w podanym linku).
  https://chaensel.de/seo/how-to…
 • Działania SEO, aby były skuteczne, powinno rozpoczynać się od planowania strategii. Często założenia firm i cele, jakie chcą osiągnąć, nijak mają się do możliwości rynkowych. SEL w swoim artykule świetnie opisuje proces strategii SEO w 4 krokach, które doprowadzą firmę do sukcesu. Każdy z tych procesów jest istotny – od pomysłów, przez strategię, realizację i osiągnięcie efektów.
  https://searchengineland.com/b…
 • O tym, że AI zniszczy branżę SEO, mówi się bardzo często. Na ile to jest jednak zgodne z prawdą? Od lat powtarza się te same kwestie, które nie są odzwierciedlane w rzeczywistości. Jest to jeden z tematów, jakie Barry Adams podjął temat w podcaście Big Noises. Poza tym usłyszycie również o rankowaniu stron ze słabym UX-em czy SEO dla serwisów newsowych.
  https://voices.media/big-noise…