Treści o charakterze inżynierii społecznej – nowe powiadomienie w Google Search Console

Treści o charakterze inżynierii społecznej – nowe powiadomienie w Google Search Console

Kilka dni temu Google rozesłało do właścicieli stron internetowych (poprzez Google Search Console) nowe powiadomienie. Zobacz poniższy przykład:

inzyniera-spoleczna-gsc-min

W pomocy dla GSC od Google możesz znaleźć taki opis problemu:

Jeśli Google wykryje, że Twoja strona zawiera treści używane do inżynierii społecznej (które podstępem nakłaniają użytkowników, by zrobili coś niebezpiecznego, na przykład ujawnili poufne informacje lub pobrali oprogramowanie), przeglądarka Chrome może wyświetlać ostrzeżenie „Wchodzisz na stronę wprowadzającą w błąd” użytkownikom, którzy chcą ją odwiedzić. Aby sprawdzić, czy jakieś strony w Twojej witrynie są podejrzewane o przeprowadzanie ataków za pomocą inżynierii społecznej, przejrzyj raport Problemy dotyczące bezpieczeństwa. (w GSC)

Przecież nie stosuję takich praktyk w swojej witrynie – pomyślisz. Takie ostrzeżenie może zostać wygenerowane przez treści, które mogą pochodzić od użytkowników zostawiających komentarze, zdjęcia i inne treści w twoim serwisie. Mogłeś również paść ofiarą włamania i osoba nieuprawniona umieściła takie treści bez twojej zgody i wiedzy.

Dodatkowo Google na swoim blogu poinformowało o nowym ostrzeżeniu jakie może pojawić się w Chrome, gdy na stronie znajdują się banery wprowadzające w błąd potencjalnego amatora treści.

Dostałeś takie powiadomienie i nie wiesz co dalej zrobić? Skontaktuj się ze mną – pomogę.