A dzisiejszy odcinek piszę na kolanie na lotnisku w Wiedniu 😉

Czy INP stanie się nowym CWV? Polecam dwa materiały w tym temacie. GA4 ogarnięte? Masz jeszcze chwilę, aby zapoznać się z nowym systemem analitycznym. Google Cloud otworzyło darmowy kurs AI, warto rzucić okiem. Polecamy też nową odsłonę learningseo.io, każdy znajdzie tu coś dla siebie. A Olga Zarr pokazuje jak migrować serwisy (pod kątem potrzeb SEO ofc).

Najważniejsze informacje SEO (31 maja 2023)

 • Temat nowego pomiaru, jaki zaczął wchodzić w skład Core Web Vitals, coraz częściej przewija się wśród specjalistów. Jak słusznie zauważył Tim Kadlec niewiele stron w sieci jest przygotowanych na to, by INP stało się wskaźnikiem rankingowym dla Googla. Czy oznacza to, że tak samo jak w 2021 roku było wielkie bum na CWV, tak i tym razem rozpoczniemy masową optymalizację kolejnego pomiaru prędkości strony? Moim zdaniem dokładnie tak to będzie wyglądało, mimo że nie taki był cel.
  https://newsletter.timkadlec.c…
 • Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o INP i to z najbardziej rzetelnego polskiego źródła, to polecam Wam serdecznie Bartka Misia i jego Web Dev Insider. Człowiek ten robi wiele dobrego jeśli chodzi o techniczne aspekty frontu, przydatne również w SEO, poza tym zawsze jest na bieżąco ze wszelkimi trendami. Nie mogło więc u niego zabraknąć materiałów dotyczących INP.
  https://www.webdevinsider.pl/w…
 • Data wkroczenia usługi GA4 na stałe coraz bliżej. Jeśli jeszcze nie zapoznaliście się z nową odsłoną analityki, albo robicie to bardzo mozolnie, to niestety kończy się Wasz czas. Na Linkedinie znajdziecie ciekawy wpis omawiający migrację z UA na GA4 oraz zalety takiego rozwiązania. Być może po szczegółowym zapoznaniu się z możliwościami spojrzycie nieco przychylniejszym okiem na zachodzące zmiany.
  https://www.linkedin.com/posts…
 • Zainteresowanie tematem AI cały czas rośnie, a co za tym idzie, rośnie także zapotrzebowanie na różnego rodzaju szkolenia, które mają nam wykształcić przyszłych specjalistów. Warto więc zajrzeć do polecajek prosto od Google, gdzie znajdziecie aż 7 bezpłatnych kursów z zakresu sztucznej inteligencji.
  https://cloud.google.com/blog/…
 • Ten link skierowany jest zarówno do osób stawiających swoje pierwsze kroki w branży, jak i wieloletnich specjalistów, którzy chcą stale rozszerzać swoją wiedzę. Na portalu learingnseo można znaleźć zbiór wszystkich zagadnień dotyczących naszej branży, wraz z podziałem na specjalistów, którzy są ekspertami w danej dziedzinie. Klikając w interesujące nas zagadnienie, możemy uzyskać dostęp do wielu artykułów i nagrań, gdzie znajdują się praktyczne porady oraz wskazówki optymalizacji.
  https://learningseo.io/seo_roa…
 • Migrowanie serwisu nie należy do najłatwiejszych zagadnień, zwłaszcza jeśli mowa o dużych ecommercach czy portalach newsowych. Niezbędne są przy tym odpowiednio zaplanowane działania, bądź posiadanie profesjonalniej checklisty, która pomoże zweryfikować, czy na żadnym etapie działań nie pojawił się kardynalny błąd. Na szczęście na ekspertów SEO zawsze można liczyć – na blogu SEOSLY Olga Zarr przygotowała w punktach wszystkie najważniejsze elementy, o których trzeba pamiętać podczas migracji.
  https://seosly.com/blog/seo-mi…
 • Kolejny świetny materiał o Google Search Console, tym razem ze wskazaniem funkcjonalności, które mogą przydać się wydawcom newsowym. Uważam, że GSC ma niesamowity potencjał i mało kto wykorzystuje go chociażby w 50%.
  https://www.youtube.com/watch?…
 • Po Google I/O zatrzęsło internetem. Zmieni się nie tylko sam wygląd wyników wyszukiwania, ale również działanie wyszukiwarki, w której główną rolę będzie odgrywać AI. Wiele osób już ma dostęp do AI Search i może testować jej możliwości. Gdybyście jednak nie mieli pomysły o co zapytać wyszukiwarkę i jak zweryfikować co potrafi, to na blogu Google znajduje się kilka pomysłów.
  https://blog.google/products/s…
 • Brodie Clark jest jednym z tych specjalistów, którzy dokładnie badają nowe zdolności wyszukiwarki. Na swoim blogu opisuje różnice wizualne, a także te dotyczące otrzymanych odpowiedzi. Wydaje się, że nowa wersja Google będzie znacznie łatwiejsza w odbiorze i sprzyjająca użytkownikom. Jest to też szansa na uzyskanie lepszych pozycji przez zaufane strony, które od lat budują swoją pozycję w sieci.
  https://brodieclark.com/genera…
 • W najnowszym Whiteboard Friday pojawił się ciekawy temat, czyli jak przy pomocy niewielkich zmian, osiągnąć naprawdę zadowalające efekty. Aleyda Solis opowiada o tak zwanych Low-Hanging Fruit SEO, które nie tylko mogą przyczynić się do szybkich wzrostów, ale również pokażą naszym klientom, że już coś się dzieje, zanim zostanie wykonany audyt SEO i rozpoczniemy jego wdrażanie.
  https://moz.com/blog/low-hangi…
 • Zaczynasz przygodę z SEO lub jesteś specjalistą z kilkuletnim doświadczeniem?
 • Trafiasz na momenty w swojej pracy, gdy nie wiesz, co zrobić?
 • Szukasz pomocy w internecie, ale nigdzie nie możesz znaleźć zadowalającej odpowiedzi?
 • A może wyczuwasz, że nad tobą jest szklany sufit, którego nie możesz przebić?
 • Przypuszczasz, że osiągnąłeś już wszystko, co mogłeś i szukasz sposobu na dalszy rozwój?
 • A może masz pracownika, którego chcesz podszkolić?
 • Mentoring SEO by Jakub Sawa