Jest już dostępna nowa wersja GPT-4! OpenAI poinformowało o wdrożeniu nowego modelu, w sekcji AI jest link z dokładnym opisem różnic. Użytkownicy wersji płatnej ChatGPT mogą już testować jego działanie. W sekcji “Eksperci polecają” – Natalia Witczyk dzieli się z Tobą polecanymi materiałami, PS. Jeżeli przegapiłeś/aś ostatnie odcinki newslettera – linki do nich znajdziesz na końcu tego odcinka. PS2. Kolejne odcinki newslettera będą pojawiały się również na tej stronie https://www.jakubsawa.pl/kateg… (z kilkudniowym opóźnieniem, tak, abyś przeczytał je w newsletterze). Zapraszam do lektury!

Najważniejsze informacje SEO (15 marca 2023 roku)

 • Informowaliśmy Was wcześniej o tym, że narzędzia wykazują w serpach spory ruch. Mogło to mieć związek z Product Review Update, który oficjalnie zakończył się 7 marca i sporo namieszał. Zainteresował mnie fakt, że aktualizacja mogła mieć związek z wydajnością w Google Discover. Zauważyliście zmiany w swoich projektach?
  https://www.seroundtable.com/g…
 • Problemy z indeksowaniem dotykają coraz większą liczbę witryn. Na eksperckich blogach nie brakuje gotowych poradników wyjaśniających, gdzie szukać problemów. Jednym z ciekawszych jest nowy odcinek Whiteboard Friday od Moz, gdzie poruszany jest temat między innymi Indexing API.
  https://moz.com/blog/fundament…
 • Optymalizacja czasu ładowania jest niezwykle istotna zwłaszcza dla dużych portali i wydawców newsowych. Nie można jednak ograniczać się wyłącznie do Core Web Vitals. Do ważnych czynników można zaliczyć między innymi First Contentful Paint – czyli czas wyświetlenia i wyrenderowania pierwszego elementu na stronie. Na blogu Onely znajdziecie świetny poradnik jak podejść do tematu jego optymalizacji i z jakich narzędzi warto skorzystać podczas działania.
  https://www.onely.com/blog/fir…
 • Strategie marketingowe, aby były skuteczne, muszą być oparte zawsze o najnowsze wytyczne Google. Warto więc być na bieżąco i dokładnie rozumieć przekaz zawarty w aktualizacjach, najlepiej poprzez testowanie efektów wdrożeń. Lily Ray w swojej prezentacji pokazuje jaką funkcję pełni najnowszy czynnik – Experience w E-E-A-T w E-commerce.
  https://www.amsivedigital.com/…
 • Najnowsze odpowiedzi na pytania użytkowników już na kanale Google Search Central. SEO Office Hours to comiesięczna seria nagrań, podczas których specjaliści odpowiadają na najciekawsze pytania, przesłane przez formularz, dotyczące zagadnień SEO. W nowym odcinku poruszone zostały między innymi zagadnienia grafik oraz video na stronach.
  https://www.youtube.com/watch?…
 • W ramach wiosennych porządków Google postanowiło odświeżyć wygląd Google Trends. Między innymi można teraz przeglądać trendy w czasie rzeczywistym bezpośrednio na stronie głównej, czy korzystać z gotowych stron opracowanych przez redakcję.
  https://blog.google/products/s…
 • Kontynuuję temat rekrutacji, tym razem o tym, jakich błędów nie popełniać aplikując na stanowisko specjalisty.
  https://www.linkedin.com/feed/…
 • Zaawansowani specjaliści techniczni są bardzo poszukiwani na rynku. Jakie umiejętności definiują takiego specjalistę? Co trzeba potrafić, aby kandydować na dane stanowisko? Kilka wskazówek w poście.
  https://www.linkedin.com/posts…

Eksperci polecają:

 • Tematyka SEO w tym tygodniu zdaje się krążyć wokół wątków E-E-A-T; wielu autorów zdaje się symultanicznie zahaczać o ten temat w nowo opublikowanych artykułach czy webinarach. Najlepszym świeżym źródłem w tym temacie (moim skromnym zdaniem) to napisany przez Zoe Ashbridge szczegółowy przewodnik po E-E-A-T opublikowany przez Search Engine Land: https://searchengineland.com/g…
 • TikTok rusza z własną platformą reklam w wyszukiwarce, stając się konkurentem dla Googla i Microsoftu. Nowa platforma reklamowa jest jeszcze w bardzo wczesnym stadium, ale jest to mocny sygnał co do dominującej pozycji tejże platformy w świecie marketingu światowego (jako przeciwwaga do ostatnich doniesień co do możliwych banów TikToka w USA czy nawet Wielkiej Brytanii).
  https://searchengineland.com/t…
 • Google przypomina: nie igraj z plikiem Disavow, szczególnie jeśli nie wiesz, co robisz. John Mueller w jednym z Tweetów jeszcze raz powtórzył, że nie warto dotykać pliku Disavow bez powodu i na pewno należy unikać korzystania z tej opcji, jeśli ma się wątpliwości co do jej działania. Temat wraca jak boomerang, ale warto o tym przypominać. Szczegóły wymiany zdać na Twitterze z komentarzem Barry’ego Schwartza: https://www.seroundtable.com/g…
 • Jeżeli myślisz o przejściu na freelance i masz wątpliwości dotyczące kwestii finansowych prowadzenia swojego biznesu, obejrzyj drugi odcinek SEO Cash Flow, gdzie Olga Zarr i Myriam Jesser opowiadają o swoich doświadczeniach w temacie. 30 minut naładowane praktycznym podejściem bez owijania w bawełnę.
  https://twitter.com/olgazarr/s…
 • Google Search Console API – z tym to się je i od czego zacząć? W prawie godzinnym filmiku nagranym przez Mihira Naika we współpracy z Googlem, dowiesz się jak postawić pierwsze kroki z podstawowymi funkcjonalnościami GSC API za pomocą Pythona. Polecane zarówno dla całkiem początkujących, jak i tych, którzy już zamoczyli stopy w Pythonie.
  https://www.youtube.com/watch?…

Natalia Witczyk,  Tech SEO Consultant
profil na LinkedIn

Najnowsze informacje o SEO i AI

 • Mamy już dostępny nowy model GPT-4, użytkownicy ChatGPT Plus mogą już wypróbować go na swoich kontach.
  https://openai.com/product/gpt…
 • Lokalne SEO jest bardzo ważne dla małych przedsiębiorców. Potrafi ono jednak pochłonąć wiele godzin pracy specjalisty, które można by przeznaczyć na inne działania. Świetnym pomysłem jest za to wykorzystanie ChatuGPT – chociażby do optymalizacji wizytówki czy działań typowo on-site. Zajrzyjcie koniecznie.
  https://searchengineland.com/c…
 • Nowy epizod od iPullRank opowiada o AI, ChacieGPT, generowaniu contentu. Porusza także wiele innych tematów, które w dobie dzisiejszych zmian są bardzo istotną wiedzą dla specjalistów SEO. Co mnie zainteresowało najbardziej to podsumowanie konferencji Women in Tech SEO, która pokazuje, że kobiety w naszej branży też mogą zostać specjalistkami od zagadnień technicznych.
  https://ipullrank.com/seo-fail…

Chcesz otrzymywać najnowsze odcinki na skrzynkę mailową? Zapisz się poniżej: