Zapraszam do kolejnego odcinka pełnego bogactwa i dobroci. Zaczynamy od analizy Helpful Content Update (Lily Ray), jak wykorzystać SQL w SEO, czy #hasztagi pomagają w pozycjonowaniu oraz dwóch bardzo ciekawych prezentacji od hiszpańskiej specjalistki SEO Aleyda’y Solis. A dziś w „Eksperci polecają” – Maciej Orpik dzieli się z Tobą polecanymi materiałami. Zapraszam!

Najważniejsze informacje SEO (8 marca 2023 roku)

 • Optymalizacja stron tak, aby znalazły się w rozszerzonych wynikach wyszukiwania, dla wielu specjalistów jest syzyfową pracą. Pomimo stosowania się do wytycznych, wdrażania danych strukturalnych, nie przynosi to oczekiwanych efektów. Zamiast zastanawiać się co robisz źle, zajrzyj do Rebeki Edwards, która dzieli się swoimi sposobami na znalezienie się w featured snippets.
  https://www.linkedin.com/feed/…
 • Lily Ray, Senior Director SEO, pochyliła się nad ostatnią aktualizacją helpful content i jej wpływem na wyniki serp. Całość opiera się głównie na analizie wpływu AI, ale pojawiły się także ciekawe podsumowania – między innymi typy stron, które zaliczyły największe spadki po aktualizacji oraz ich wspólne cechy.
  https://www.amsivedigital.com/…
 • SQL w służbie SEO – na konkretnych przykładach, jak zaimportować dane do bazy, a potem jak ją odpytywać, aby uzyskać najlepsze odpowiedzi. Polecam.
  https://trevorfox.com/2023/02/…
 • Na Twitterze pojawiło się ciekawe pytanie do Johna Muellera o znaczenie hashtagów w treści. Już jakiś czas temu użytkownicy byli ciekawi czy można stosować hashtagi w opisach, w tym także meta description. Czy może się to przełożyć na lepsze wyniki w wyszukiwarce?
  https://twitter.com/JohnMu/sta…
 • Kojarzycie AirTable? To narzędzie zdobywa coraz większą popularność. Dla Seowców polecam ten materiał gdzie zobaczysz bardzo fajną templatkę do keyword matrix.
  https://thegray.company/blog/airtable-…
 • Zachwyt nad AI oraz ChatemGPT nie przemija. Wręcz przeciwnie, pisanie promptów stało się profesją, i to bardzo poszukiwaną. Dobre formułowanie wsadu dla sztucznej inteligencji jest w stanie znacznie przyspieszyć oraz ułatwić wykonywanie wielu codziennych obowiązków specjalistów SEO. Jeśli jesteście zainteresowani prompt engineeringiem, koniecznie zapoznajcie się ze wskazówkami od SEL.
  https://searchengineland.com/c…
 • Wejdź na wyższy poziom i zobacz, jak robić analizę konkurencji – bez przykładowego narzędzia – po prostu jak do tego podejść jak do dobrze zaprojektowanego procesu.
  https://www.wix.com/seo/learn/…
 • W ostatnich dniach wiele narzędzi wskazuje na to, że w wyszukiwarkach znowu coś się dzieje, bez żadnej oficjalnej zapowiedzi. Na WebmasterWorld wywiązała się nawet dyskusja między specjalistami o tym, jakie zmiany już zauważyli na swoich stronach. A jak to wygląda u Was? Jakieś zauważalne zmiany w pozycjach?
  https://www.seroundtable.com/g…
 • Wyszukiwanie treści opartych na rzetelnych źródłach i badaniach od zawsze stanowi problem, zwłaszcza w dobie produkcji tak dużej ilości tekstów w sieci. Google jednak wychodzi nam naprzeciw, prezentując wyszukiwarkę zbiorów danych – https://datasetsearch.research…. Dotyczą one wielu dziedzin życia i składają się z ponad 45 milionów rekordów, dzięki czemu prawie każdy znajdzie informacje pochodzące ze sprawdzonych źródeł.
  https://ai.googleblog.com/2023…
 • Jaki jest klucz do sukcesu branży e-commerce w 2023 roku? Aleyda Solis przygotowała na ten temat prezentację, w której skupia się między innymi na rozszerzonych wynikach wyszukiwania, aktualizacjach produktowych oraz dokumentacji dedykowanej właśnie praktykom dla e-commerce.
  https://speakerdeck.com/aleyda…

Eksperci polecają:

 • Korzystacie z raportu CRUX od Chrome? Jeżeli nie, to teraz macie kolejny dobry powód, żeby zacząć. Udostępniono właśnie Chrome UX Report (CrUX) History API, które pozwala zobaczyć historię z ostatnich około 6 miesięcy. W połączeniu ze standardowym API daje to interesujący podgląd na CWV.
  https://developer.chrome.com/b…
 • Podobno techniczne SEO dla różnych witryn jest jak pudełko czekoladek – nigdy nie wiesz, na co możesz trafić… Trzeba jednak przyznać, że niektóre elementy są powtarzalne. Klikając link, znajdziecie poradnik z 15 przykładowymi błędami technicznymi. W tekście znajduje się również wyjaśnienie każdego z nich oraz propozycje rozwiązań. Spora skondensowana dawka wiedzy, do wykorzystania w praktyce!
  https://seosly.com/blog/exampl…
 • Bardzo obszerna prezentacja od Patrick’a Stox z Ahrefs.com. Ciekawe i aktualne dane, między innymi o ilości domen, uzupełnione o wykresy i graficzne elementy ułatwiające odbiór. Tak jak wskazuje tytuł prezentacji, autor skupił się na tym, jak działa wyszukiwarka i zwrócił uwagę na to, co wiemy o wielu systemach Google. Warto się zapoznać, bo spojrzenie na temat można zdecydowanie określić jako ciekawe!
  https://www.slideshare.net/ahr…

Maciej Orpik,  SEO Team Leader w MBridge
profil na LinkedIn

Najnowsze informacje o SEO i AI

 • Integracja ChatuGPT i Whispera po API już możliwe. Open AI ogłosiło, że oba modele są już dostępne dla programistów, dzięki czemu w prosty i szybki sposób mogą mieć oni dostęp do najnowocześniejszego języka – zarówno Chatu, jak i zamiany mowy na tekst. W ten sposób zoptymalizowano koszty generowane przez ChatGPT, które przełożono na udoskonalenie interfejsu i ciągłe ulepszenia AI.
  https://openai.com/blog/introd…
 • Aleyda Solis jest „płodną” autorką i trzaska prezentacje za prezentacją – to już kolejna w tym odcinku – tym razem o zastosowaniach AI w SEO. Na ten temat zostało już prawie wszystko opowiedziane, ale może coś tam nowego zauważysz w tym materiale.
  https://speakerdeck.com/aleyda…
 • Kolejna przeglądarka postanowiła serwować użytkownikom odpowiedzi generowane przez modele językowe. Tym razem mowa o Brave Search i ich summarizerze, który zwięźle w 2-3 zdaniach odpowiada na zadane pytania. Co wyróżnia Brave od pozostałych przeglądarek? Odpowiedzi oparte są na tym, co znajduje się w sieci. Nie ma więc możliwości, że AI samodzielnie “wymyśli” coś, co nie będzie zgodne z prawdą.
  https://searchengineland.com/b…
 • Teksty generowane AI, zautomatyzowany linkbuilding, wiele rzeczy w SEO zaczyna dziać się z mniejszym udziałem specjalistów. W cenie natomiast są aspekty techniczne i techniczni specjaliści, którzy znają się między innymi na optymalizacji ładowania stron. Warto więc zdobywać nową wiedzę, sięgając, chociażby po artykuł Filipa Rakowskiego z VUE Storefront. Podzielił się on swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi poprawy wydajności witryn, które przydadzą nam się podczas pracy nad CWV.
  https://dev.to/vue-storefront/…

Chcesz dostawać najnowsze odcinki na skrzynkę mailową? Zapisz się poniżej: