Kontynuuję temat rekrutacji specjalistów – tym razem od strony osoby aplikującej.

Oto moje subiektywnie wybrane najczęstsze błędy popełniane przez specjalistów (większość pasuje do dowolnego specjalisty, nie tylko SEO) w procesie rekrutacji:
⚡1. Fałszywe lub zawyżone kwalifikacje w CV
Kandydaci często zawyżają swoje umiejętności, bo uważają, że będzie to lepiej wyglądało w “papierach”. Jednak to bardzo zła strategia, która przy dobrej rekrutacji szybko wychodzi na jaw. Kandydat przyłapany na oszustwie w najlepszym razie dostaje negatywną decyzję o rekrutacji. W skrajnych przypadkach może odpowiadać finansowo.

⚡2. Nieprzygotowanie się do rozmowy (brak oczekiwań finansowych, brak wiedzy na temat firmy lub stanowiska, zbyt wysokie wymagania finansowe)
Są pytania, które ZAWSZE padają w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Do tej grupy należą pytania o oczekiwania finansowe. W wielu przypadkach kandydaci albo nie mieli sprecyzowanych oczekiwań, albo mieli je mocno przeszacowane. To pokazuje brak przygotowania do rozmowy i o ile na stanowisku juniora jest to zrozumiałe i dopuszczalne, o tyle w przypadku specjalisty z kilkuletnim doświadczeniem – ma negatywny wydźwięk.

⚡3. Absencja na rozmowie kwalifikacyjnej
Na ponad 100 rekrutacji, które przeprowadziłem, zdarzyło mi się kilkanaście razy, że osoba nie przyszła na spotkanie (wirtualne lub w biurze). Większość przypadków była to sytuacja niezależna od kandydata/tki. Kilka osób nie pojawiło się na rozmowie. Takie działanie najczęściej kończy proces rekrutacji.
Jak uniknąć błędu: sprawdź, czy masz nr telefonu do osoby umawiającej rozmowę i jeżeli możesz się spóźnić lub z jakiegokolwiek innego powodu nie pojawić się – daj o tym znać wcześniej, nawet jeżeli w międzyczasie zrezygnowałeś/łaś z rekrutacji w danej firmie.

⚡4. Brak umiejętności radzenia sobie ze stresem (zdenerwowanie na rozmowie uniemożliwia jej prowadzenie).
Każdy z nas inaczej reaguje w sytuacjach stresowych. Zdarzają się przypadki, gdy stres jest tak duży, że najlepsi kandydaci, merytorycznie bardzo dobrze przygotowani, na skutek stresu są paraliżowani i nie mogą wydobyć z siebie dźwięku lub zachowują się w bardzo nietypowy sposób.
Jak uniknąć takiej sytuacji: postaraj się odprężyć przed rozmową (nie polecam napojów wyskokowych), spróbuj wyobrazić sobie sytuację, w której masz już pracę w innej firmie i idziesz na rozmowę dla “sportu” – to pomaga.

⚡5. Błędy językowe w CV (błędy ortograficzne i językowe)
Jest to grupa błędów, która dla mnie jest najmniej uciążliwa, a czasem bywa zabawna. Sam jestem przykładem osoby, która ma problem z ortografią i błędami językowymi, jednak staram się kontrolować to, co i jak piszę. W dobie narzędzi “Grammarly” złożenie CV z błędami ortograficznymi jest naprawdę karkołomne.

Proces rekrutacji jest trudny dla obu stron – kandydata/tki, jak i rekrutera. Jest masa materiałów o tym, jak przygotować się do rozmowy, jak ją przeprowadzić, postaraj się, aby z jednej i drugiej strony była jak najmniej stresująca.