Domeny, domeny, tanie domeny

W biznesie internetowym podstawą są domeny. Domeny zarówno sklepowe jak i zapleczowe. Za każdą domenę płacimy przy zakupie oraz co roku przy odnowieniu (przedłużeniu) domeny. Różne firmy sprzedające domeny “łowią” klientów na promocje np. domena za 0 zł (tylko, że później za przedłużenie trzeba zapłacić 100zł + VAT). Bardzo często klienci zostają w takiej firmie i płacą co roku 100+VAT. A można zmniejszyć te koszty. Jak to zrobić ?

Kody Authinfo

Każda firma w której kupujemy domeny jest tzw. operatorem Twojej domeny.  Dzięki temu możemy przenieść domenę z jednej (droższej) firmy “A” do innej tańszej firmy “B”. Aby przenieść domenę trzeba być jej właścicielem i mieć konto w obydwu firmach. Pierwszym krokiem jest sprawdzenie i aktualizacja naszych danych adresowych jako właściciela. Następnie występujemy do z wnioskiem do firmy “A” o wydanie tzw. kodu AuthInfo. Jest on niejako dowodem dla firmy “B”, że my jesteśmy właścicielem przenoszonej domeny. Niektóre firmy wymagają przesłania tradycyjną pocztą wniosku oraz różnych dokumentów np. ksera dowodu osobiste lub dokumentów firmowych (wpis do ewidencji, nip lub regon). Procedury wyglądają różnie w różnych firmach – dobrze jest zadzwonić na infolinię lub przeczytać FAQ. Gdy już mamy kod AuthInfo – w firmie “B” zgłaszamy transfer przychodzący domeny – różnie jest to nazywane w różnych firmach. W tym momencie jest potrzebny kod – w ten sposób jesteśmy weryfikowani jako właściciel domeny. Cały proces może trwać od 1h do kilku dni roboczych.

Oszczędności na domenach

Ile możemy oszczędzić ? Od zera do 50zł. Przy jednej domenie nie jest to powalająca kwota ale jeżeli masz np 10 domen i płacisz po 123 zł za przedłużenie to już moim zdaniem warto przenieść domeny do tańszego operatora. Jako przykład – ostatnio przenosiłem 2 domeny z nazwa.pl do dropped.pl. W nazwa.pl płaciłem właśnie 100zł netto a w dropped 50zł netto – spora różnica. Cała operacja trwała 3 dni – nazwa.pl kody AuthInfo wysyła listem poleconym. Obecnie przenoszę kolejne domeny z onetu – przenosiny będą pewnie trwały również kilka dni.

Sumując – zwróć uwagę na koszty których nie musisz ponosić – wystarczy 15 minut na wypełnienie i wysłanie wniosku – oszczędzisz nawet 50%. Lepiej wydać te pieniądze na zdobycie nowych klientów niż oddawać je w prezencie innej firmie 😉

 

Jakub Sawa

Jakub Sawa

Manager, Growth Hacker, ekspert SEO

Przygodę z internetem zacząłem w 1997 roku, od zakupu modemu. Przez 10 lat pracowałem w marketingu affilacyjnym online, głównie na rynku USA. Od 2008 roku byłem mocno związany z polskim rynkiem e-commerce. Jestem pasjonatem nowych technologii, z których korzystam na co dzień. Jestem właścicielem kilkunastu serwisów internetowych, praktykiem, aktywnie działającym w społeczności e-commerce i SEO. Tworzę i realizuję strategie wzrostu dla największych wydawców online w Polsce (Onet-RASP, Agora), zajmuje się konsultingiem i doradztwem w zakresie analityki, e-commerce oraz SEO/SEM.