W codziennej pracy wykorzystuję Google Analytics do wyciągania danych, tworzenia raportów oraz szybkich analiz. Zobacz jakie narzędzia Google Analytics mogę polecić i z jakich korzystam. Warto je przetestować i sprawdzić na ile usprawnią i przyśpieszą również Twoją pracę.

Tag Assistant (dodatek do Chrome)

tag assistant-min

Wtyczka, która pomoże ci zweryfikować instalację Google Analytics, a dokładniej instalację kodu śledzącego. Z jej pomocą możesz debugować kody GA, Google Tag Manager i kod konwersji AdWords. Instalacja jest prosta i szybka. Aby skorzystać z TA wystarczy wejść na stronę, gdzie chcesz sprawdzić poprawność instalacji, kliknąć w ikonę dodatku i sprawdzić komunikaty. Jeżeli ikonka jest w kolorze zielonym – wszystko jest ok, jeżeli w kolorze czerwonym – coś poszło nie tak i należy to dokładniej sprawdzić. A możesz to zrobić dzięki kolejnemu narzędziu jakim jest :

 

Google Analytics Debug (dodatek do Chrome)

google analytics debuger-min

Gdy masz bardziej zaawansowaną instalację GA lub GTM w razie problemów warto skorzystać z tego dodatku. Jest on przeznaczony dla deweloperów ale również bardziej zaawansowani użytkownicy mogą z niego skorzystać. Po instalacji, przy wejściu na testowaną stronę dodatek ładuje bibliotekę analytics_debug.js lub ga_debug.js, dzięki czemu zobaczysz masę informacji przekazywanych przez kod śledzenia. Wystarczy otworzyć Console z poziomu narzędzi dla programistów (wywołanie przez F12).

 

Page Analytics (dodatek do Chrome)

page analytics-min

Świetny dodatek do przeglądarki, który wyciąga dane z GA i prezentuje na oglądanej stronie. Bez konieczności wchodzenia do panelu GA możesz szybko sprawdzić podstawowe parametry oraz porównać dane w różnych okresach czasu.

 

Table Booster (dodatek do Chrome)

table booster-min

Ten dodatek do przeglądarki usprawnia pracę w samym panelu GA. W niektórych raportach (opartych na tabelkach) daje możliwość graficznego przedstawienia danych co pozwala szybko wyłapać odchyłki i dokonać błyskawicznej analizy.

 

Annotations Manager (dodatek do Firefox) już nie działa

Campaign URL Builder (dodatek do Chrome)

url builder-min

Bardzo przydatny dodatek, ułatwiający i przyspieszający tagowanie linków. Zainstaluj go, wejdź na url który chcesz otagować, wypełnij wymagane pola i wygeneruj otagowany link. Możesz również połączyć z bit.ly i od razu generować skrócone linki. Można zapisać templatki z często używanymi tagami.

 

Arkusze Google – dodatek Google Analytics

google docs analytics-min

Jedno z najlepszych narzędzi wspomagających pracę z GA ever! Pobiera dane i wstawia je do arkusza. Już nie musisz kopiować je ręcznie, raz utworzony raport może cyklicznie pobierać dane. Poza tym pozwala ominąć ograniczenia panelu GA w eksporcie danych. Gorąco polecam.

 

RegExr – wyrażenia regularne

regexp-min

Co prawda GA nie obsługuje wszystkich wyrażeń regularnych, ale ich znajomość przydaje się na każdym kroku. Oprócz narzędzia do testowania poprawności formuł, znajdziesz tam również bogatą bibliotekę z opisem wszystkich możliwych reguł.

 

Google Tag Manager

gtm-min

W zestawieniu nie mogło zabraknąć GTMa. Nie jest to co prawda dodatek, ani rozszerzenie funkcjonalności GA, ale zabierze cię na wyższy poziom analityki. Na początku wydaje się być bardzo złożonym i skomplikowanym systemem – warto jednak zaprzyjaźnić się z nim i opanować w coraz większym zakresie. Powoli staje się standardem w analityce online.

 

Z powyższych narzędzi korzystam codziennie – oczywiście w różnym stopniu. Oprócz tego co wymieniłem możesz przeglądnąć katalog aplikacji partnerów Google Analytics tutaj https://www.google.com/analytics/partners/search/apps . Jest tam cała masa mniej lub bardziej potrzebnych aplikacji.

Zainteresowany tematem analityki online oraz pozyskiwania ruchu z różnych źródeł? Zapisz się na newsletter aby nie przegapić żadnego wpisu.