Dawno nie było żadnego update’u – zażartowałem w zeszłym tygodniu składając 14.03 wieczorem poprzedni odcinek. Powiedziałem to w złym momencie, bo w środę, 15.03 Google poinformowało o kolejnym dużym update z cyklu CORE. Jesteśmy w trakcie jego wdrażania – zazwyczaj trwa około 2 tygodni. Jak zdiagnozować kanibalizację pisze Olga. Czy opłaca się “oszukiwać” Google i stawiać wielkie serwisy nastawione na szybkie zdobycie ruchu i zarobek? (to zależy ;)). Google przypomina o tym, czego dotyczy limit 15MB. I wiele innych materiałów.
W sekcji “Eksperci polecają” – Katarzyna Mularz dzieli się z Tobą polecanymi materiałami.
Na koniec żart (podesłał Przemek):
Co mówi specjalista SEO, kiedy ma niepoprawny CLS na stronie?
Shift happens. (xD mnie śmieszy)

Najważniejsze informacje SEO (22 marca 2023 roku)

 • Najważniejsza informacja tego tygodnia – wraz z nadejściem wiosny przyszła do nas także aktualizacja algorytmu Core Update. Chciałoby się powiedzieć, że dawno nic się nie działo i za długo było na zielono, ale nie tym razem 😉 Marika: “Wśród swoich klientów widzę duże zamieszanie – zarówno jeśli chodzi o pozycje, jak i ogólną widoczność.” Pojawiło się wiele pogłosek czego może dotyczyć konkretnie nowa aktualizacja. Pewności nabierzemy jednak dopiero w momencie, jak zostanie ona zakończona i będziemy mogli przeanalizować to, co miało miejsce w ciągu 2 tygodni trwania aktualizacji.
  https://twitter.com/googlesear…
 • Z problemem kanibalizacji zmaga się wiele dużych witryn, zwłaszcza te opierające swoją strategię wzrostu widoczności o content marketing. Czy da się jednak uniknąć tego zjawiska, kiedy ilość treści staje się naprawdę zatrważająca? Na blogu Seosly pojawił się bardzo interesujący wpis, który omawia właśnie problem kanibalizacji i pokazuje, jak sobie z nim poradzić. Przyznam szczerze, że nigdy wcześniej nie miałam okazji pracować na JetOctopus, jednak po zapoznaniu się z nagraniem czuję, że w najbliższym czasie możemy się zaprzyjaźnić.
  https://seosly.com/blog/how-to…
 • Kolejny ciekawy wpis dotyczący tego, jak budować strategie linkbuildingowe. Tym razem mowa o branży software developmentu, która ma duże możliwości jeśli chodzi o naturalne i darmowe pozyskiwanie cennych linków. Wykorzystywanie dobrych relacji z klientami czy partnerami biznesowymi może zaowocować poprawieniem oceny swojej strony w Google. Ale co jeszcze?
  https://digitalolympus.net/lin…
 • Moim zdaniem na rynku brakuje ciekawych case study (czyli takich prawdziwych, a nie sprzedażowych). Ten materiał jest mega – polecam.
  I acquired an abandoned site and paid a 7-year multiple of $50k for it. Immediately following the migration to a new, and very much improved, version, the site lost 50% of its traffic. Ouch.
  https://ian.is/blog/abandoned-…
 • Nadal niewielu użytkowników w sieci, jak i specjalistów, zdaje sobie sprawę, jak bardzo można poprawić wyniki strony dzięki prawidłowemu wdrożeniu danych strukturalnych. Poza danymi organizacji czy faq warto także pomyśleć o nieco bardziej zaawansowanych elementach. W poniższym wpisie znajdziecie aż 11 zaawansowanych elementów schema.org, które warto wykorzystać na swojej stronie.
  https://www.linkedin.com/posts…
 • Czy da się oszukać Google, szybko zbudować widoczność i zaistnieć w sieci dzięki AI generated content czy black hat SEO? Wielu próbowało, ale po pewnym czasie starania zakończyły się klęską. Ciekawe case studies pokazujące, że mimo szybkich wzrostów i dużych inwestycji w SEO, można doczekać się kar od Google np. w postaci całkowitego wyindeksowania witryny.
  https://ahrefs.com/blog/websit…
 • Jeśli jeszcze podczas swojej codziennej pracy nie wykorzystujecie devtools od Chrome, to po przeczytaniu tego wpisu na pewno zobaczycie, że warto. Jest to całkowicie darmowe narzędzie oferujące masę możliwości, służące do technicznej analizy strony. Strumień ładowania, Core Web Vitals? Nie ma najmniejszego problemu!
  https://www.linkedin.com/posts…
 • Google dokonał aktualizacji części dokumentacji, która mówi o możliwości pobrania pierwszych 15MB danych do analizy. Początkowo brzmiało to tak, jakby było to ogólne ograniczenie pobierania wszystkich zasobów. Teraz jednak jest napisane wprost, że każdy typ zasobów – HTML, CSS, JS traktowane są jako osobne elementy, i dla każdego przysługuje niezależne 15MB plików do indeksowania.
  https://developers.google.com/…

Eksperci polecają:

 • Semantyczne SEO to temat bardzo bliski moim przekonaniom na temat tworzenia stron i myślenia o wydawaniu treści. Ciekawy podcast, który nieco otwiera głowę w tym kontekście, opublikował niedawno SEJ:
  https://www.searchenginejourna…
 • Jak wykonać audyt nagłówków na stronie? Olga Zarr z Seosly podzieliła się na Twitterze zestawem kilkunastu porad-kroków. Obok podstawowych zasad, znajduje się tam też kilka ciekawych, praktycznych tipów. Wątek “podał dalej” John Mueller, tym bardziej więc nie zaszkodzi rzucić okiem: https://twitter.com/olgazarr/s…
 • Przy okazji informowania o marcowym updacie, Barry Schwarz wrzucił na TT screen artykułu na ok. 3000 znaków zawierającego 27 linków. “Is it too linky?” zapytał i oznaczył wspomnianego wyżej Muellera. Ten, mimo wielokrotnego wywołania, nie odpowiedział, ale liczba i różnorodność komentarzy pokazują, jak duże emocje budzi temat linków. Zatem: dużo czy OK? Przystępnie o “linkowych teoriach” poczytasz tutaj:
  https://www.directom.com/inter….
 • Generujesz grafiki w narzędziach AI i wspierasz nimi pozycjonowany content? Uważaj, w Stanach ruszyły już procesy o naruszenie praw autorskich w tym kontekście. Zachwycając się AI w kontekście możliwości wykorzystania do produkcji treści, nie możemy zapominać, skąd czerpie ona swoją wiedzę (z cudzych prac) i że nadal zbyt często się myli. https://www.theverge.com/2023/…
 • YouTube to druga co do wielkości wyszukiwarka świata (sic). Warto o tym pamiętać, jeśli posiadamy własny kanał i nie przegapić potencjału. SimilarWeb zaktualizował niedawno swój poradnik dot. YouTube SEO. Sporo tips & tricks na rozruch.
  https://www.similarweb.com/blo…

Katarzyna Mularz, SEO & Content Manager home.pl
profil na LinkedIn

Najnowsze informacje o SEO i AI

 • A wiesz, że już jest dostępne AI od Google? Na razie tylko dla testerów z US/UK, ale może wkrótce dopuszczą również Polskę?
  https://bard.google.com/
 • API ChatGPT daje nam wiele możliwości, w tym także do codziennych działań SEO. W sieci pojawia się coraz więcej poradników jak możemy podpiąć je między innymi pod Google Sheets, aby pracować od razu w pliku, gdzie na podstawie promptów będą generowane odpowiedzi. Jakie? Więcej we wpisie SEL.
  https://searchengineland.com/c…
 • A jeśli chcecie zobaczyć możliwości ChatGPT w Google Sheetsach to zapoznajcie się z nagraniem, którym podzielił się Marcell Vollmer:
  https://www.linkedin.com/posts…
 • Generator obrazków od Binga podbija sieć. Odpowiednio przygotowany prompt staje się inspiracją do utworzenia niezwykłej i niepowtarzalnej grafiki. Wyszukiwanie graficzne nie musi więc ograniczać się jedynie do zasobów dostępnych w sieci. Czy to kolejny krok do tego, by zwiększyć liczbę użytkowników korzystających z Binga?
  https://www.searchenginejourna…

Chcesz otrzymywać najnowsze odcinki na skrzynkę mailową? Zapisz się poniżej: