Instalacja Google Analytics na blogu opartym na CMS WordPress nigdy nie była tak prosta i łatwa. Popularna wtyczka została przygotowana przez ekipę Yoast, która wykonała kawał solidnej roboty.

Za pomocą tej wtyczki możesz szybko i prosto :

  • dodać kod GA na bloga
  • włączyć śledzenie kliknięć w linki wychodzące – śledzenie zdarzeń
  • włączyć tagowanie za pomocą UTM – linków w feedzie RSS
  • wyłączyć śledzenie Twoich wejść na bloga
  • włączyć Demografię i Zainteresowania bez ingerencji w kod
  • włączyć kod Universal Analytics
  • włączyć śledzenie pobierania plików
  • włączyć śledzenie subdomen w obrębie twojej domeny

Instalacja Google Analytics by Yoast

Aby zainstalować GA by Yoast musisz mieć przede wszystkim bloga na WordPress’ie. Możesz zainstalować go z katalogu wtyczek wordpress.org poprzez mechanizm instalacji automatycznych WP lub pobrać plugin w postaci archiwum i ręcznie wgrać go do odpowiedniego katalogu.

instalacja wtyczki GA yoast

Kliknij w głównym menu Wtyczki > Dodaj nową, w okienku wyszukiwania wpisz nazwę wtyczki i wyszukaj ją, kliknij instaluj, postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie. Konfigurację wtyczki znajdziesz w głównym meny tuż pod Kokpitem.

Alternatywnie możesz wejść na stronę wtyczki https://wordpress.org/plugins/google-analytics-for-wordpress/ i pobrać spakowane archiwum lub wejść na stronę producenta https://yoast.com/wordpress/plugins/google-analytics/ i również pobrać spakowane archiwum zip. Uważam jednak, że łatwiej i szybciej jest zainstalować ją wg pierwszej metody.

Konfiguracja Google Analytics by Yoast

Aby skonfigurować wtyczkę musisz mieć konto Google Analytics. Zakładam, że już masz je założone 🙂 Zaloguj się na nie i odszukaj wg poniższej instrukcji twój ID śledzenia.

google-analytics-kod-śledzenia-1A w kolejnym kroku tak :

google-analytics-kod-śledzenia-2

Skopiuj wskazany ID i wejdź do panelu swojego Wordpessa. Tuż pod kokpitem znajdziesz Analytics. Masz dwie możliwości konfiguracji – możesz ręcznie podać skopiowany ID lub zweryfikować GA by Yoast jako aplikację mającą dostęp do Twojego GA.

W pierwszym przypadku wklejasz swój ID.

konfiguracja GA by yoast

Zgodnie z instrukcją na ekranie (wszystkie ficzery są dobrze opisane przez autorów wtyczki) zaznaczasz ptaszka przy śledzeniu linków zewnętrznych oraz możesz (do czego zachęcam) wykluczyć ruch generowany przez Ciebie.

W kolejnej zakładce ustawiamy ptaszkami generowanie kodu Universal Analytics oraz dodanie kodu śledzenia Demografii – zainteresowanych odsyłam do pomocy Google dla Analytics.

W zakładce Zaawansowane można ustawić śledzenie subdomen, plików – jeżeli udostępniamy jakieś pliki do pobrania w ramach bloga oraz automatyczne tagowanie linków w RSS – polecam włączyć tę opcję.

Gdzie znajdziesz dane w GA

Standardowe dane nt oglądalności znajdziesz w Pozyskanie > ogólnie i pokrewnych raportach. Natomiast dane o klikniętych linkach znajdziesz w Zachowanie > Zdarzenia > Najczęstsze zdarzenia. Możesz od razu przełączyć na Akcja zdarzenia – tam będą urle klikniętych linków oraz etykieta zdarzenia – tam są dane o anchorach linków.

Jeżeli masz jakieś pytania związane z instalacją tej wtyczki – zapraszam do komentarzy 🙂

O tym dlaczego instalować Google Analytics i jak to zrobić na WordPress pisałem kilka dni temu we wpisie >>> Jak zainstalować GA na blogu.