Instalacja Google Analytics na blogu opartym na CMS WordPress nigdy nie była tak prosta i łatwa. Popularna wtyczka została przygotowana przez ekipę Yoast, która wykonała kawał solidnej roboty.
Za pomocą tej wtyczki możesz szybko i prosto :
- dodać kod GA na bloga
- włączyć śledzenie kliknięć w linki wychodzące – śledzenie zdarzeń
- włączyć tagowanie za pomocą UTM – linków w feedzie RSS
- wyłączyć śledzenie Twoich wejść na bloga
- włączyć Demografię i Zainteresowania bez ingerencji w kod
- włączyć kod Universal Analytics
- włączyć śledzenie pobierania plików
- włączyć śledzenie subdomen w obrębie twojej domeny
Instalacja Google Analytics by Yoast
Aby zainstalować GA by Yoast musisz mieć przede wszystkim bloga na WordPress’ie. Możesz zainstalować go z katalogu wtyczek wordpress.org poprzez mechanizm instalacji automatycznych WP lub pobrać plugin w postaci archiwum i ręcznie wgrać go do odpowiedniego katalogu.
Kliknij w głównym menu Wtyczki > Dodaj nową, w okienku wyszukiwania wpisz nazwę wtyczki i wyszukaj ją, kliknij instaluj, postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie. Konfigurację wtyczki znajdziesz w głównym meny tuż pod Kokpitem.
Alternatywnie możesz wejść na stronę wtyczki https://wordpress.org/plugins/google-analytics-for-wordpress/ i pobrać spakowane archiwum lub wejść na stronę producenta https://yoast.com/wordpress/plugins/google-analytics/ i również pobrać spakowane archiwum zip. Uważam jednak, że łatwiej i szybciej jest zainstalować ją wg pierwszej metody.
Konfiguracja Google Analytics by Yoast
Aby skonfigurować wtyczkę musisz mieć konto Google Analytics. Zakładam, że już masz je założone 🙂 Zaloguj się na nie i odszukaj wg poniższej instrukcji twój ID śledzenia.
Skopiuj wskazany ID i wejdź do panelu swojego Wordpessa. Tuż pod kokpitem znajdziesz Analytics. Masz dwie możliwości konfiguracji – możesz ręcznie podać skopiowany ID lub zweryfikować GA by Yoast jako aplikację mającą dostęp do Twojego GA.
W pierwszym przypadku wklejasz swój ID.
Zgodnie z instrukcją na ekranie (wszystkie ficzery są dobrze opisane przez autorów wtyczki) zaznaczasz ptaszka przy śledzeniu linków zewnętrznych oraz możesz (do czego zachęcam) wykluczyć ruch generowany przez Ciebie.
W kolejnej zakładce ustawiamy ptaszkami generowanie kodu Universal Analytics oraz dodanie kodu śledzenia Demografii – zainteresowanych odsyłam do pomocy Google dla Analytics.
W zakładce Zaawansowane można ustawić śledzenie subdomen, plików – jeżeli udostępniamy jakieś pliki do pobrania w ramach bloga oraz automatyczne tagowanie linków w RSS – polecam włączyć tę opcję.
Gdzie znajdziesz dane w GA
Standardowe dane nt oglądalności znajdziesz w Pozyskanie > ogólnie i pokrewnych raportach. Natomiast dane o klikniętych linkach znajdziesz w Zachowanie > Zdarzenia > Najczęstsze zdarzenia. Możesz od razu przełączyć na Akcja zdarzenia – tam będą urle klikniętych linków oraz etykieta zdarzenia – tam są dane o anchorach linków.
Jeżeli masz jakieś pytania związane z instalacją tej wtyczki – zapraszam do komentarzy 🙂
O tym dlaczego instalować Google Analytics i jak to zrobić na WordPress pisałem kilka dni temu we wpisie >>> Jak zainstalować GA na blogu.
Najprostszy sposób na podłączenie Google Analytics na WordPressie 🙂
A na blogu na Drupalu co doradzisz?
Drupala omijam szerokim łukiem 😉 zakładam, że również jest jakaś wtyczka – a jeżeli nie ma to należy dodać kod w pliku generującym nagłówki
Zgadzam się, że ten sposób podłączenia GA jest na tyle prosty, że nawet nie trzeba kopać się z kodem 🙂
prosty ale czy potrzebny – zyskujemy tylko to że nie musimy się logować do Google 🙂
Nie tylko 🙂
W przypadku, gdy stroną WP zarządza kilka osób, to każda ma dostęp do podglądu statystyk z poziomu zaplecza WordPress’a. Natomiast do oficjalnej strony Google Analytics domyślnie, dostęp posiada osoba rejestrująca witrynę w tej usłudze.
W niektórych przypadkach ma to spore znaczenie. Tym bardziej, jeśli chcemy tylko pokazać użytkownikowi, a nie udostępniać ustawienia i kontrolę GA.