Cześć,

wakacje w pełni, życzę Ci, abyś tego maila czytał/a na leżaku, pod palmami, z drinkiem w ręce, patrząc na błękitne morze. Jeżeli nie, to nic straconego, liczę na to, że nasze polecajki umilą Ci lato w biurze.

Przypominam, że w lipcu i sierpniu newsletter będzie ukazywał się co 2 tygodnie. We wrześniu wracamy do trybu cotygodniowego.

A w dzisiejszym odcinku przeczytasz o:

  • wyjaśniamy Algorytm Google
  • 301 czy 404 – kiedy co stosować
  • Usuwanie AMP – jak zrobić to dobrze
  • Zmiany algorytmu Google
  • Narzędzie dla lokalnego SEO
  • Visual Headless CMS – jak to ugryźć
  • Excel w SEO – zaawansowane tipy
  • Core Web Vitals – jak optymalizować
  • tajemniczy Google Discover
  • Tagi sterujące robotami Google

Najważniejsze informacje SEO (26 lipca 2023)

  • Tematem nr 1 tego wydania newslettera jest świetny artykuł Tada Szewczyka – The Google Search Algorithm in a Nutshell [2023]. Tad wykonał ogromną pracę i postarał się opisać to jak działa Google, wg najnowszej wiedzy. Podsumowując, aby dobrze pozycjonować się w Google, należy publikować przydatne, wiarygodne i angażujące treści, budować autorytet, zwracać uwagę na doświadczenie użytkownika i uzyskiwać linki (naturalne). Stały monitoring algorytmu i optymalizacja pod jego zmiany są kluczowe. Polecam serdecznie lekturę.
    http://seo2.onreact.com/google…
  • Na jakie rozwiązanie zdecydować się podczas migracji serwisu bądź zmiany oferty – przekierować wszystko przy wykorzystaniu 301, czy zbudować całkowicie nową strukturę i zostawić strony z błędami 404? Oba rozwiązania są tak samo nieszkodliwe, wystarczy dopasować je do swojej strategii. Dużo linków przychodzących do tych adresów? Skorzystaj z przekierowań. Praktycznie zerowy ruch i wartość SEO? Zostaw 404. Nie dokładaj sobie zbędnej pracy, jeśli nie ma mieć ona żadnego odzwierciedlenia w procesie pozycjonowania.
    https://www.searchenginejourna…
  • Serwisy newsowe do tej pory żyją w wielkiej niewiadomej co zrobić z mobilną wersją swojego serwisu – pozostawić dedykowane strony AMP, czy jednak utworzyć odpowiednio zoptymalizowaną technicznie wersję mobile. Rzadko można natrafić na dobrze opisany case w związku z usuwaniem AMP i efektami takiego działania. Dlatego polecam artykuł Barrego, który pokazuje dokładnie, z jakimi problemami zmagała się jego witryna.
    https://www.seroundtable.com/r…
  • Praktycznie od końca maja obserwowaliśmy wzmożone zmiany w algorytmie Google, wykazywane przez wiele narzędzi monitorujących. Nastał jednak ten dzień, kiedy po dwóch miesiącach zauważamy znaczny spadek działań. Czy to oznacza, że można rozpocząć analizy tego, co miało miejsce w ostatnim czasie? Zachęcamy do dyskusji, podzielcie się zmianami, jakie w tym okresie zauważyliście na swoich serwisach.
    https://www.seroundtable.com/g…
  • Podczas przeglądania LI natrafiłam (Marika) na ciekawe narzędzie, wspomagające pozycjonowanie lokalne. Wydaje się ono dużym ułatwieniem zwłaszcza dla osób prowadzących swoje biznesy w wielu lokalizacjach. Daje ono możliwość śledzenia aktywności każdego z punktów, jego popularności czy po prostu mierzenia pozycji na mapach.
    https://www.brightlocal.com/
  • Visual Headless CMS to nowość dla wszystkich osób, które chcą cieszyć się wydajną stroną, przy maksymalnie minimalnej znajomości programowania. Tak, jest to możliwe i co najlepsze, nawet dostępne dla użytkowników. Praca na gotowych komponentach pozwala zespołowi marketingu wprowadzać zmiany, które normalnie wymagałyby ingerencji sztabu programistów. Nie trzeba przy tym dodawać, że czas ładowania strony jest tak samo świetny, jak w przypadku wykorzystywania Headless CMS’a.
    https://www.builder.io/blog/vi…
  • Jak wykorzystać Excela do zaawansowanych prac SEO? Chociażby do analizy słów kluczowych, analizy konkurencji, czy nawet wizualizacji zebranych danych, aby raporty stały się bardziej czytelne. A to wszystko przy wykorzystaniu zaledwie kilku funkcji. Często wykorzystywane jest np. formatowanie warunkowe, oznaczające w określony sposób elementy, które spełniają podane wymagania. Warto także wspomnieć o łączeniu treści z różnych komórek czy podstawowej funkcji wyszukiwania pionowego/poziomego, do uporządkowania dużej ilości danych, zebranych w tabelach.
    https://www.linkedin.com/posts…
  • Jak poradzić sobie ze spełnieniem norm Core Web Vitals na swojej stronie? Przede wszystkim zweryfikuj, czy czas ładowania jest zbyt duży nie tylko w przypadku danych laboratoryjnych, ale przede wszystkim w Real User Monitoring. Nie chodzi bowiem o to, aby uzyskać 100/100 pkt w PSI. Chodzi wyłącznie o odczucia użytkownika i to, jakie jest jego wrażenie podczas ładowania strony. Nie zawsze działania pod lepszy wynik laboratoryjny wpłyną również pozytywnie na dane RUM.
    https://www.wix.com/seo/learn/…
  • Tajemnica sukcesu w Google Discover nadal nie jest do końca znana wydawcom mediowym. Często jest to ogrom pracy nad jednym newsem, aby dopracować go pod każdym względem, a ostatecznie okazuje się, że konkurencja i tak była lepsza. Zanim jednak zadacie sobie pytanie “dlaczego?”, zapoznajcie się dobrze z mechanizmem działania Discover i tym, jakie treści najczęściej trafiają do feedu.
    https://www.searchenginejourna…
  • Jak panować nad zachowaniem Google Bota w swojej witrynie? Otóż przy wykorzystaniu odpowiednich tagów! Nie jest to łatwe, zwłaszcza biorąc pod uwagę ich ilość, jednak część z nich jest wykorzystywana bardzo często przez specjalistów SEO. Mowa o meta tagach robots i wartościach rel dla linków wraz z przykładami ich wykorzystania. Bardzo ciekawa ściągawka.
    https://www.link-assistant.com…